Presne tvarované zrno

Firmy na trhu sa dnes dostávajú do paradoxnej situácie. O zákazky nie je núdza, len nemajú dostatok voľných kapacít. Riešením je zvýšenie produktivity, ktorá vedie cez technologické inovácie. A jedna taká sa podarila už pred rokmi aj firme 3M . Vďaka tvarovaniu brúsneho zrna dokáže skrátiť brúsne cykly až o polovicu, Dlhšia životnosť a vysoko precízne brúsenie, sú ďalšími výsledkami technológie Cubitron™ .

 

 

Príbeh „stvoritľa“ technológie Cubitron™ II

Technologická spoločnosť 3M zavedením presne tvarovaného brúsneho zrna zvýšila latku v rýchlosti úberu materiálu a životnosti brusiva. Cubitron™ II sa stretáva z presne tvarovaných, rovnako veľkých a zvyslo orientovaných ihlanov z kerického zrna. tie sa pri opotrebovaní lámu a vznikajú tak nové ostré body a hrany. Výsledkom je rýchlejší a chladnejší úber.

Za inovatívnou technoógiou Cubitron™ II stojí vedec Mark Schwabel. Pôvodne získal svoj titul v odbore keramického inžinierstva a behom štúdia sa zaoberal predovšetkým lámavosti skla. Po absolvovaní školy získaval skúsenosti v keramickom priemysle a potom začal pracovať pre 3M, kde využil svojích znalostí zo štúdia keramiky pre vytvorenie kvalitnejších brúsnych materiálov. Jeho hlavnou úlohou bolo nájsť spôsob, ako prispôsobiť technológiu brúsneho zrna konkrétnym aplikáciám. Po náročnej práci sa rýchlo dostavili výsledky, ktoré dozaista súvisia s jeho skvelými technologickými znalosťami ale tiež s obchodným duchom.

Dokázal totiž inštinktívne premýšľať nie len o technológii samotnej ale aj o jej implementácii na trh.

 

PREVEZMITE KONTROLU NAD BRÚSENÍM A JEHO RIZIKAMI

Vibrácie, hluk, prach, zranenia? Získajte prehľad o tom ako môže brusivo znížiť riziká na pracovisku a zároveň zvýšiť produktivitu
Zistiť viac

 

Markovi Schwabelovi sa za prácu na brusivách Cubitron™ II dostalo veľkého uznania a bol zaradený do 3M Carlton Society – čo je sieň slávy pre najlepšie vedecké úspechy. Ako ale vedec dodáva, za úspechom nestojí len on sám, ale pohomohli mu k nemu aj ďalší kolegovia.

 

VŽDY ČERSTVÉ NOVINKY ZO SVETA NÁRADIA

Prihláste sa na odber TECHNIA REPORT - magazínu zo sveta náradia.
Buďte medzi prvým, buďte v obraze.
PRIHLÁSIŤ SA

 

Cubitron™ II na fíbrových a lamelových diskoch

Vlastnosti Cubitronu™II výrazne ovplyvňujú efektivitu a produktivitu práce. „Dlhšia životnosť brúsneho materiálu znamená nižšie náklady. Vďaka rýchlejšiemu brúseniu vykonáte viacej práce, a keďže Cubitron™ II vyžaduje oveľa menší prítlak na brúsený materiál, operátor nemusí vynaložiť toľko energie a nie je potom unavený“ vysvetluje Peter Raboch. K efektívnemu brúseniu dopomôžu najnovšie fíbrové a lamelové disky 3M.

 

Ideálnou voľbou na brúsenie čiernej ocele je fíbrový disk 3M™ 782C, ktorý vydrží oveľa viacej ako zirkon-korundové produkty a bežné keramické brusivá.

Pre nerezovú oceľ a neželezné kovy odporúčame fíbrový disk 3M™ 787C. Pri brúsení sa menej zahrieva a má rýchlejší úber a dlhšiu životnosť v porovnaní s obviklými fíbrovými kotúčmi na nerez.

 

Ďalšie novinky s touto technológiou presne tvarovaného zrna predstavujú lamelové disky 3M™ Cubitron 967A a 3M™ Cubitron™ II 969F. Trojrozmerné brúsne kotúče tvoria niekoľko vzájomne prekrývajúcich sa vrstiev alebo lamiel. Tie obsahujú spájaciu vrstvu, ktorá udržuje vysoký brúsny výkon pri brúsení materiálov citlivých na vyššie teploty.

Pre stredne ťažkou prácu, ako napríklad ostraňovanie zvarov, príprava povrchov, úprava rozmerov kovových výrobkov, vyhladzovanie či jemné čistenie sa využíva lamelový disk 3M™ Cubitron™ II 967A. Vďaka konštrukcii s pokladom z plátna dochádza pri opotrebovaní k odkrývaniu stále nových brúsnych zŕn, čo  zaisťuje vysokú rýchlosť brúsenia.

Naopak pre ukosovanie, zrážanie hrán alebo agresívne brúsenie je určený lamelový disk 3M™ Cubitron™ II 969F vybavený polyesterovým podkladom, ktorý zaručuje vynikajúcu odolnosti pri náročnom použití.

 

Brúsenie je bezpochyby ťažkou prácou a 3M sa úspešne snaží svojimi produktami túto prácu čo najviac uľahčovať.

 

DOHODNITE SI PREDVEDENIE

Vyskúšajte brusivo 3M CUBITRON II vo vlastnej prevádzke na materiáli, ktorý používate a zistite koľko času ušetríte.
VIAC INFO

 


Dlhá história brusív

Spoločnosť 3M™ bola založená v roku 1902 ako ťažobná spoločnosť minerálu určeného pre výrobcov brúsnych kotúčov. Nakoniec však už v roku 1921 spoločnosť predstavila vlastný revolučný produkt – prvý vode odolný brúsny papier, ktorý sa okamžite ujal v rýchlo sa rozvíjajúcom automobilovom priemysle.

Príbeh jedného brúsneho zrna

V roku 2009 spoločnosť 3M predstavila brusivo, ktoré malo vyvolať revolúciu v oblasti brúsenia kovu vďaka patentovanému minerálu s presným tvarom trojuholníka. Ale skôr, ako tento minerál dostal meno a v oblasti obrábania kovov vyvolal najväčší ohlas za posledných 20 rokov, musela technológia výroby brusív prejsť míľové kroky.

 

Aj keď to bol práve Isaac Fisher mladší, ktorý ako prvý patentoval proces masovej výroby brúsneho papiera v USA v roku 1834, samotný brúsny papier sa používal už približne od 13 storočia v Číne. V tom čase bol vyrábaný z rozdrvených mušieľ, semiačok, piesku a gumy. Neskôr sa začal vyrábať v Európe z rozdrveného skla, ale to už bol rok 1833 a výrobu založil John Oakey v Londýne. Práve jeho spoločnosť vyvinula novú technológiu lepenia brusiva, ktorá umožňovala masovú výrobu. Od týchto čias sa brusivá vyrábali mnohými spôsobmi. Už v roku 1916 mladá spoločnosť 3M vyvinula vlastný brúsny papier pre automobilový priemysel určený pre dokončovacie práce. Práve úspech tohto portfólia naštartoval spoločnosť pre postupné rozširovanie portfólia a vývoja nových technológií minerálov.

Dnes sú brusivá používané v rámci drevospracujúceho priemyslu, kovoobrábania, v sklárňach, v automobilovom priemysle a v mnohých ďalších odvetviach. Dnes už to dávno nie je len o brúsnom papieri.

 

Inovácie v oblasti vývoja minerálov

V roku 1895 sa začala veľkovýroba syntetického minerálu – karbidu kremíka (SiC). Krátko na to sa spopularizovalo použitie korundu (oxidu hliníka Al2O3 ). Výrobný proces sa postupne zdokonaľoval, čo umožňovalo výrobu širokého portfólia brusív s rôznymi tvrdosťami a pevnosťami a spomínané minerály sa stali vysoko žiadanými artiklami vo výrobe brusív.

V roku 1960 však prišlo k zásadnému pokroku vo vývoji minerálov a to predstavením minerálu zirkónu (AZ) a následným predstavením keramického minerálu oxidu hliníka v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia.

Ostrosť a odolnosť tohto keramického minerálu boli primárnym prínosom k celkovej konštrukcii brusiva a jeho zvýšenej produktivite a životnosti.

Ku koncu dvadsiateho storočia ešte spoločnosť 3M predstavila a patentovala technológiu TrizactTM, kde sa procesom mikroreplikácie vytvarovali pyramídky zložené zo živice a brúsneho materiálu. Vďaka plynulému odkrývaniu čerstvého brusiva pri brúsení touto technológiou sa môže dosiahnuť životnosť až 15 krát dlhšia ako pri klasických materiáloch porovnateľnej zrnitosti. TrizactTM tak priniesol nenapodobiteľnú rovnomernosť a trvácnosť v brúsení, využiteľnú predovšetkým pri brúsení pásmi u spracovateľov nereze, ale tiež pri oprave chýb vznikajúcich pri lakovaní a teda na dosahovanie nízkych hodnôt drsnosti.

Najnovšia revolúcia vo vývoji minerálov

Pri keramickom minerále však vývoj neskončil a v roku 2009 spoločnosť 3M predstavila nový keramický minerál, ktorý je navyše presne profilovaný do ideálneho tvaru pre brúsenie – do trojuholníka.

Konvenčné keramické brúsne zrná sú nepravidelné a majú tvar blokov. Namiesto čistého opracovávania majú zrná tendenciu „orať“ do kovu, čo spôsobuje hromadenie tepla v obrobku aj v brusive – výsledkom je pomalší úber a kratšia životnosť brusiva.

Brusivá CubitronTM II sú zložené z presne tvarovaných a rovnako veľkých trojuholníkov z keramického oxidu hliníka. Tieto samo-ostriace trojuholníky sú navrhnuté tak, aby sa pri brúsení lámali, čím kontinuálne vytvárajú nové, super ostré hroty a hrany, ktoré sa do kovu zarezávajú čisto ako nôž. To zabraňuje hromadeniu tepla v obrobku, čo redukuje tvorbu prasklín z tepelnej záťaže a zmenu sfarbenia. Tieto inovácie spôsobujú až 4x dlhšiu životnosť, ako majú bežné brusivá s keramickými zrnami!

Pripravte sa na brúsenie po novom

Od uvedenia CubitronTM II na trh, spoločnosť 3M túto patentovanú revolučnú technológiu zavádza do čoraz väčšieho počtu produktov. Od fíbrových kotúčov, cez pásy po brúsne a rezné flexi kotúče až po kotúče určené pre presné brúsenie ozubení, závitov, otvorov atď.

CubitronTM II tak píše novú históriu v segmente opracovania kovov a určite o ňom budeme ešte mnoho počuť.

Revolučné brúsenie s 3M Cubitron II !

Spoločnosť 3M patrí k svetovým lídrom vo vývoji a výrobe brusív. Teraz predstavujeme fíbrové kotúče a brúsne pásy, ktoré obsahujú úplne nový brúsny super-minerál s názvom Cubitron II.

Brusivá s minerálom Cubitron II sú vyrobené s použitím revolučnej 3M technológie precízneho tvarovania keramických zŕn, čoho výsledkom sú mimoriadne ostré, rýchlo režúce hroty, ktoré sa rovnomerne opotrebúvajú.

S brusivami s minerálom Cubitron II zaručene dosiahnete až o 30% lepší úber materiálu a 2-3 násobnú životnosť brúsneho kotúča, alebo pásu.

Porovnanie:

    

Brúsne zrná, s ktorými teraz brúsite

Ako vidíte na ilustračnom obrázku, konvenčné keramické brúsne zrná sú nepravidelné a majú tvar blokov. Namiesto čistého opracovávania majú tendenciu „orať“ do kovu, čo spôsobuje hromadenie tepla v obrobku aj v brusive.

Výsledkom je pomalší úber, kratšia životnosť a neželané efekty, ako je napríklad tmavé sfarbenie brúseného materiálu, spôsobené pôsobením vyššej teploty.

Prémiové brusivo 3M ™ Cubitron ™ II

a Osobné ochranné prostriedky 3M ™

 • 3M ™ Cubitron ™ II Fíbrové disky 982C

 • 3M ™ Cubitron ™ II Hookit ™ Disky 775L

 • 3M POLOMASKA 7500

  34.90 €42.62 €
 • 3M H510A-401-GU OPTIME I Slúchadlový chránič sluchu

  15,90 €24,14 €
 • 3M CUBITRON™ II rezne kotúče

  od 3,95 €

 

Dohodnite si testovanie brusiva

Radi vám odovzdáme naše dlhoročné skúsenosti z rôznych aplikácií, brusnych metód a testovaní brusív. V spolupráci priamo s výrobcom a aplikačnými inžiniermi 3M sme schopný navrhnúť a otestovať vhodné aplikačné riešenie pre každé pracovné podmienky a prostredie.Kontaktné údajeS čím potrebujete pomôcť?