3M Vymena filtrov v maskach a polomaskach

 

Dýchate čistý vzduch?

Dôležitosť výmeny filtrov

Správny výber respirátora alebo filtračnej tvárovej masky je častou témou odborných diskusií. Po zodpovedaní tejto otázky je pre ochranu zdravia nemenej dôležité, ako dlho sa majú jednotlivé filtre alebo respirátory používať. Dnes si priblížime, ako často a kedy meniť filtre na celotvárových dýchacích maskách a polomaskách.

Ako každé zariadenie aj tieto musia správne fungovať, aby poskytovali požadovaný výkon.

 

Ako sa starať o ochranné masky a polomasky

Samozrejme, že údržba respirátorov je prakticky nulová, sú väčšinou jednorazové, používajú sa 8 hodín denne a potom idú do koša.

Ostatné ochranné prostriedky ako polomasky a masky, skladajúce sa z viacerých dielov, musia byť v správnej zostave a pre požadovanú účinnosť je potrebné na nich vykonávať pravidelnú rutinnú údržbu a kontroly.

Pravidelne ich teda čistíme, dezinfikujeme alebo sterilizujeme, kontrolujeme jednotlivé diely a samozrejme musíme aj pravidelne meniť filtre.

V prípade nejasností a otázok si nechajte poradiť od výrobcu alebo distribútora, pokyny na starostlivosť a údržbu sú aj súčasťou návodu na použitie.

 

PRÍRUČKA DôLEŽITOSŤ VÝMENY FILTROV

Stiahnite si príručku Dôležitosť výmeny filtrov a prečítajte si viac o spránom používaní a nutnosti výmeny filtrácie masiek a polomasiek
Zistiť viac

 

Kedy vymieňať filtre na maskách a polomaskách?

Filtre pevných častíc sa upchávajú a sťažujú dýchanie v dôsledku zvýšenej fyziologickej záťaže nositeľa.Plynové a výparové filtre začnú prepúšťať nečistoty, keď sa ich sorbenty nasýtia. Hovoríme tomu prielom. Časticové filtre naplnené kontaminantmi, sa v skutočnosti stanú viac obmedzujúcim pre prechod častíc a tým pádom sa vám aj ťažšie dýcha. Zvýšenú záťaž si hneď všimnete. Po čase bude obmedzenie v dýchaní príliš vysoké a to vás automaticky prinúti filter vymeniť. Veľmi prašná práca očividne zanesie filter rýchlejšie. Bod rozhodnutia o zmene však závisí aj od citlivosti jednotlivca. No nespoliehajte sa len na tieto faktory

  

Výmena častičových filtrov

Všeobecne radíme vymeniť časticový filter ak sa dýchací odpor stáva pre nositeľa nadmerným: ak je filter mokrý alebo má fyzické poškodenie (napríklad od iskier z brúsenia, alebo zvárania), ak sa stane nehygienickým, bolo doň zakašlané alebo kýchnuté a jeho vnútro je v neprijateľnom stave. Napríklad v zdravotníckom prostredí sa môže vyžadovať výmena filtrov po každom použití, kvôli postupom kontroly infekcií. Určite však vymeňte filter keď uplynie dátum expirácie na zapečatenom balení. Existuje však aj niekoľko aplikácii, kde by sa filtre pevných častíc nemali používať. Sú to prostredia, kde nie je zaručená dostatočná úroveň kyslíka, filtre totižto nevytvárajú kyslík. Na zachytávanie plynov a výparov, keď sú koncentrácie privysoké, potrebujete špeciálne dimenzovaný filter, alebo sa vyžaduje použitie špecifického typu dýchacieho zariadenia.

 

Výmena filtrov pre plyny a výpary

Iné pravidlá platia pri výmene filtrov pre plyny a výpary. Pri filtroch na plyny a výpary zavážia aj ďalšie skutočnosti, okrem horeuvedených určite vymeňte filtre ak vnímate zápach alebo chuť, keď nositeľ kašle, alebo pociťuje nepohodlieAj tu však existujú situácie, keď sa ani filtre na plyny a výpary nesmú používať, jako napríklad v podmienkach okamžite ohrozujúce zdravie a život užívateľa ako je nízká koncentrace O2 nebo prítomnosť určitých toxických plynov. Určite je nutné postupovat podla návodu k použití od výrobcu, který stanovuje podmínky použití filtrov vrátane všetkých omedzení.

Životnosť filtrov teda ovplyvňujú rôzne faktory:

typ filtra, koncentrácia škodlivín v ovzduší, teplota okolia, úroveň vlhkosti, rýchlosť a intenzita dýchania, skladovanie.

 

Harmonogram výmeny filtrov

Osvedčeným spôsobom je vytvorenie harmonogramu výmeny filtrov. Pri stanovení harmonogramu výmeny a výpočte životnosti filtrov vo vašich podmienkach vám vie byť nápomocný aj softvér od spoločnosti 3M  a príručka Dôležitosť výmeny filtrov kde si môžete naštudovať ďalšie dôležité pokyny pri výmene filtrov o výrobcu 3M.

Ak si však nie ste istí, či meníte filtre dostatočne často, alebo či máte zvolenú dostatočnú ochranu obráťte sa na našich obchodných zástupcov.

 

PRÍRUČKA DôLEŽITOSŤ VÝMENY FILTROV

Stiahnite si príručku Dôležitosť výmeny filtrov a prečítajte si viac o spránom používaní a nutnosti výmeny filtrácie masiek a polomasiek
Zistiť viac

 

DOHODNITE SI PREDVEDENIE

Pomôžeme vám pri rozhodovaní a určovaní správnej ochrany dýchania
VIAC INFO

 

 

Prečítajte si ďalšie novinky zo sveta náradia

TECHNIA Report 40 – Jar / Leto 2022

ČÍTAŤ VIAC

 

Prémiové produkty 3M

  • 3M ™ Cubitron ™ 3 Fíbrové disky 1182C na čiernu oceľ

  • 3M ™ Cubitron ™ II Hookit ™ Disky 775L

  • 3M POLOMASKA 7500

    34.90 €42.62 €
  • 3M H510A-401-GU OPTIME I Slúchadlový chránič sluchu

    15,90 €24,14 €
  • 3M CUBITRON™ 3 brúsny kotúč