Ako si vybrať kvalitný respirátor?

aktualizované 8. februára 2021

Prečo si vybrať kvalitný respirátor?

Stačí na ochranu respirátor FFP2, FFP3 alebo rúško?

 

Respirátor je najdôležitejšou bariérou, ktorá chráni dýchacie cesty užívateľa pred nečistotami. Cena by nemala byť preto jediným rozhodujúcim faktorom pri kúpe respirátora. Od začiatkov pandémie sa snažíme robiť osvetu v tejto téme. Na trhu je dnes vysoký dopyt po respirátoroch, viacero firiem ich začalo vyrábať a ceny sa veľmi líšia. Medzi najväčších odborníkov a inovátorov v tejto oblasti je spoločnosť 3M. Neraz sme absolvovali semináre a písali o revolučných pokrokoch v ochrane dýchania v našom časopise TECHNIA REPORT.

Odporúčame odskúšané kvalitné respirátory a polomasky 3M, s ktorými máme dlhoročné skúsenosti a vždy boli a sú spoľahlivou ochranou vo výrobách a v priemysle, alebo kvalitné respirátory JSP, ktoré sú overenou anglickou značkou. Kvalita je jedna vec na ktorú nedáme dopustiť, ďalšou dôležitou vecou je správne nosenie respirátorov.

 

Prečo nepoužívať respirátor KN95 N95?

 

KN95 sú jednorazové respirátory, ktoré sú testované a certifikované podľa čínskeho vládneho štandardu a respirátory N95 podľa amerického štandaru. Požadovaná účinnosť filtrácie je veľmi podobná s respirátormi FFP2. Problém je však v konštrukcii a ich priliehaniu k tvári. Čínske respirátory KN 95 majú vertikálnu plochú konštrukciu (sú balené plocho, s vertikálnym zložením v strede). Otvárajú sa do tvaru pohára. Respirátory KN95 boli navrhnuté tak, aby vyhovovali ľuďom s tvárovými vlastnosťami bežnými v Číne. Ak ste si s takýmto respirátorom nevykonali skúšku tesnosti respirátora, nemali bys ste ich používať ako respirátor, ale len ako prekrytie tváre. ​​Vo veľke väčšine je výsledkom testov nedostačujúca učinnosť, to znamená, že niektorí jedinci s európskymi črtami tváre nemusia s týmito respirátormi dosahovať uspokojivé prispôsobenie k tvári a tým pádom sa nedosahuje požadovaná ochrana.

Respirátory FFP2  majú prevažne čelenky, respirátory KN95 môžu mať čelenky alebo slučky do uší.

Ďalším dôležitým faktom je, že nie sú schválené národným ústavom pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, čiže ak používate respirátory N95 a KN95 pri práci, sú nevyhovujúce.

 

Potrebujete respirátory pre ochranu zdravia pri práci

Ochrana zdravia pri práci, v prostredí kde je stále znečistenie, prekračujúce hodnoty povených koncentrácií.
VIAC INFO

 

Čo je dôležité pri nosení respirátorov?

 

Ako sme si už písali jednorazové respirátory sú účinné len vtedy, ak sú dobre utesnené, t.j ak okraje respirátora dobre priliehajú k tvári. Pokiaľ priliehanie nie je dokonalé, stráca sa účinnosť ochranného prostriedku, pretože kontaminovaný vzduch môže vnikať dnu cez medzery. Respirátory by ste teda nemali nosiť napríklad na tvári so strniskom, bradou alebo fúzmi pod oblasťou tvárového tesnenia. Bránia totiž dokonalému priliehaniu k tvári.

Zdravý rozum nám teda napovedá, že sa pod správne nasadeným respirátorom musí aj o niečo ťažšie dýchať. Respirátor predsa zachytáva mikroskopickú časticu (aerosól, vírus), teda textília  musí byť  dôkladne a husto pretkaná.  Renomované spoločnosti pre uľahčenie dýchania vymysleli výdychový ventyl. Za normálnych okolností by sme vám odporúčali respirátory s výdychovým ventilom, dnes nám to však rôzne nariadenia neumožňujú.  Dôvod prečo sa predaj takýchto respirátorov zamedzil je, že takýmto respirátorom chránite seba samého, čo je pri práci veľmi dôležité avšak pri aktuálnej covidovej situácii, ak ste však nosičom vírusu, vírus šírite ďalej, pretože cez výdychový ventil ho v podstate vydýchnete do okolitého prostredia.

 

Opätovné použitie respirátrora alebo dezifekcia respirátora?

 

Respirátory sú jednorazové, mali by sa každý deň (alebo po ôsmych hodinách) vymieňať, nemali by sa dezinfikovať, pretože strácajú na svojej účinnosti.  Ak sa napriek odporúčaniam výrobcu pokúsite jednorázové respirátory, mali by ste dôkladne zvážiť poznatky z verejnej štúdie, ktorú zverejňuje aj renomovaný výrobca 3M a vziať na vedomie, že takéto čistenie alebo dezinfecia môže narušiť filtračný výkon respirátora, znižiť dokonalosť priliehania k tvári a zmeniť tak očakávanú ochranu respirátora.

Neexistuje spôsob, ako určiť počet bezpečných opätovných použití pre respirátor. Nepoužívajte respirátor viacnásobne, vždy zvážte okolnosti používania a dohliadajte na dokonalosť priehania respirátora k tvári. Akonáhle cítite netesnosť alebo ste si istý, že ste boli v styku s vírusom a respirátor ste kontaminovali, respirátor zahoďte a nasaďte si nový. Pri manipulácii dbajte na hygienu rúk.

 

Ako si správne nasadiť respirátor?

 

Respirátory sú účinné len ak sú správne nasadené

Preštudujte si pokyny pre správne nasanie respirátrov 3M
VIAC INFO

 

Ako zvoliť triedu filtrácie respirátora?

 

Filtračné triedy sa líšia podľa miery priepustnosti jemných častíc, t.j. podľa toho, koľko častíc s priemernou veľkosťou 0,6 mikrometra respirátor zachytí na filtračnom médiu, z ktorého je vyrobený a nepustí ďalej:

 

Respirátory FFP3 odfiltrujú vodné aerosóly, vírusy, baktérie a plesne, aj jedovaté a rádioaktívne pevné častice. Respirátor FFP3 poskytuje najvyššiu možnú ochranu, akú môžete získať respirátorom. Respirátory FFP3 zachytávajú minimálne 99 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Ekvivalent k ochrannej triede FFP3 je čínska norma KN 100 alebo americká norma N100.

Respirátor FFP2 chráni pred organickými a anorganickými časticami ako sú ľahko toxické častice, plesne, baktérie. Dnes sú schválené a odporúčané aj ako ochrana pred koronavírusom. Respirátory FFP2 zachytia min. 94 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Ekvivalentom k ochrannej triede FFP2 je KN 95 (čínska norma) alebo N95 (americká norma).

Respirátory FFP1 chránia pred väčšími pevnými časticami ako sú prach a peľ. Odfiltrujú minimálne 80 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Momentálne sa tieto respirátory prakticky nevyrábajú a sú nedostupné, v podstate je dnes ich použitie nedostačujúce, keďže sa potrebujete chrániť pred vírusom a tento typ filtrácie, tieto častice neodchytí.

Rúško zachytáva vykašlané, vykýchnuté mikrokvapôčky, častým problémom je ich netesnosť a fakt, že COVID je vírus, ktorý je aerosólom. Keď už zvolíte kúpu rúška pretože je lacnejšie, voľte aspoň rúška vyrobené zo špeciálneho nanovlákna.

 

Odkedy a dokedy sa budú respirátory FFP2 a FFP3 predávať s nulovou DPH?

 

Nulová sadzba DPH sa uplatňuje na osobný ochranný prostriedok, ktorý slúži na ochranu dýchacích orgánov pred nebezpečnými látkami a škodlivými biologickými faktormi. Je ňou filtračná tvárová polomaska FFP2 alebo filtračná tvárová polomaska FFP3. Nulová sadzba sa má zatiaľ uplatňovať do 30. juna 2021. Respirátory s 0% DPH si môžete zakúiť aj v našom e-shope www.centrumnaradia.sk

 


Vybrané produkty

  • JSP Respirátor FFP2

    0,96 €1,97 €
  • 3M 9312+GEN3 RESPIRÁTOR AURA

    3,11 €