Respirátory FFP2 alebo KN95, N95

 

Respirátory a ochrana zdravia pri práci

 

18. júna 2020

Počas jarnej pandemickej situácie sa s pojmom respirátor stretol snáď každý človek. Dovtedy to bola prísne profesijná záležitosť a venovali sa jej odborníci a skúsení užívatelia  z oblasti ochrany zdravia pri práci. Teraz sa v spleti zákonov, certifikátov, noriem a kvality musela zorientovať oveľa širšia skupina používateľov.

Kvalitné respirátory, určené na ochranu zdravia pri práci sa zrazu stali nedostupné a ako hasenie obrovského dopytu náš trh zaplavili respirátory nevyhovujúce európskym normám. Behom udalostí ohrozujúcich verejné zdravie  vydali rôzne zdravotnícke organizácie množstvo pokynov a odporučení a na bežnú potrebu občanov boli postačujúce aj rúška, šály a iné pomôcky, zakrývajúce dýchacie cesty.

V bežnom živote sa povinnosť nosiť rúška presúva k odporúčaniam a preto zostáva venovať pozornosť správnej ochrane zdravia pri práci v prostredí, kde máme reálne znečistenie, prekračujúce hodnoty povolených koncentrácií.

 

Ako si vybrať respirátor? A ako ho používať??

Na trhu je dnes veľa lacných respirátorov. Nie vždy je však ich kvalita zaručená. Prečítajte si článok na čo si dávať pozor
VIAC INFO

 

Respirátory 3M skladom

 • 3M-9310+ RESPIRÁTOR AURA FFP1

  1,18 €1,63 €
 • 3M 9322+GEN3 RESPIRÁTOR AURA

  2,64 €4,40 €
 • 3M 9312+GEN3 RESPIRÁTOR AURA

  3,11 €

 

Dôležité fakty pre rozhodovanie sa pri kúpe respirátorov pre výrobu a priemysel

 

V spolupráci s odborníkmi a najväčším výrobcom respirátorov 3M sme pozbierali niekoľko  faktov. V prvom rade odporúčame držať sa našich, teda európskych  noriem. To znamená pokiaľ sa podľa zákona pracovníkom určuje používať respirátory, je nutné používať respirátory schválené miestnymi orgánmi. Dočasne boli ostatné normi povolené ako ochrana pred Covidom. Pri kontrole dodržiavania BOZP by ste s nimi teda neobstáli.

 

Používajte respirátory podliehajúce európskym normám – FFP1, FFP2, FFP3.

 

Normy N95, KN95, P2, Korea1, DS2 sú porovnateľné a schválené ako ekvivalent Európskej normy EN 149-2001 postačujúci na verejnosti ako ochrana pred vírusmi. Ale pozor na to, ak ich používate pri každodennej práci. Tieto respirátory nepodliehajú európskym bezpečnostným štandardom a smerniciam.

 

Najväčší rozdiel v testoch je, že respirátory strácajú oproti FFP2 na nádychovej a výdychovej rezistencii. Európske respirátory boli skúšané prísnejšími testmi na aerosol NaCLparafinované oleje, zatiaľ čo ostatné, okrem kórejských len na NaCl.

 

Tesnosť respirátorov

 

Dôležitým faktom je, že slovenský zákon NV395/206 Z.z. par 3, odst. 1 rieši i také detaily ako sú ergonomické požiadavky a prispôsobenie ochranných pracovných prostriedkov častiam tela = hlavy a tváre.  Ázijské výrobky sú dizajnované na inú konfekčnú veľkosť, s predpokladom, že respirátory budú zrejme menšie, a nemusia sedieť na tvári užívateľov. V kombinácii s upínacími gumičkami za uši sa dá predpokladať, že tesnosť respirátorov je tým pádom nevyhovujúca a nasadením respirátora strácate požadovanú účinnosť.

 

Pozor na falošné respirátory

 

Navyše si treba uvedomiť, že do EU prichádzajú milióny respirátorov z Číny bez akýchkoľvek skúšok a certifikácie, s veľmi nízkou účinnosťou.  Na trhu je zaznamenaný aj výskyt falšovaných výrobkov, ktoré nezaručia požadovaný stupeň ochrany dýchacích ciest pri práci v prašnom prostredí. Spoločnosť 3M pravidelne vydáva zoznam respirátorov, ktoré neprešli skúškami. Veľkú väčšinu respirátorov však nikto netestoval. Originalita 3M respirátorov sa dá vždy overiť.

Je zákonnou povinnosťou každého zamestnávateľa poskytnúť určeným pracovníkom primeranú ochranu pri práci.  V prípade vašich otázok sme vám k dispozícii.

tím TECHNIA, spol. s.r.o.

035/6921 11 11

 

Ďalšie novinky zo sveta náradia

TECHNIA Report 35 – Jar / Leto 2020

ČÍTAŤ VIAC

 

 


Vybrané produkty

 • 3M-9310+ RESPIRÁTOR AURA FFP1

  1,18 €1,63 €
 • 3M 9322+GEN3 RESPIRÁTOR AURA

  2,64 €4,40 €
 • 3M 9312+GEN3 RESPIRÁTOR AURA

  3,11 €