Rozhovor s vynálezcom respirátorov 3M AURA 3.generácie

Chris Henderson

vedecký pracovník z divízie osobných ochranných pracovných prostriedkov spoločnosti 3M, ktorý je jedným z vedeckých pracovníkov stojacich za respirátorom 3M™ Aura™ 9300+Gen3.

 

„Je to skvelý pocit, keď má človek možnosť podieľať sa na vývoji produktu, ktorý pomáha firmám chrániť svojich zamestnancov.“

 

Pán Henderson pracuje ako vedecký pracovník divízie osobných ochranných pracovných prostriedkov spoločnosti 3M v meste Aycliff, Spojenom kráľovstve. Pán Henderson sa počas svojho viac než 25-ročného pôsobenia v spoločnosti 3M podieľal na vedeckom vývoji niekoľkých bezpečnostných produktov. Už dve dekády je jedným z vedeckých pracovníkov, ktorí stoja za respirátormi značky 3M. V duchu hesla značky „3M Science. Applied to Life™“ chceme priblížiť ľudí, ktorí sú hnacím motorom produktových inovácií prebiehajúcich v spoločnosti 3M. Uplatňovaním  vedeckých postupov vyvíjajú produkty, ktoré robia život lepším.

 

Čo je na vede také fascinujúce?

Vedu vnímam ako kufrík s náradím, ktorý si so sebou nosíte ako technik. Existuje niekoľko technológií, ktoré môžete aplikovať rôznymi spôsobmi a ich vzájomným kombinovaním dokážete riešiť problémy. Ak z času na čas narazíte na problém, na ktorý sa toto náradie nedá použiť, musíte sa rozhliadnuť okolo seba a nájsť nové nástroje. A to ma fascinuje – používanie nástrojov na riešenie problémov a objavovanie nového, keď to, čo mám k dispozícii, nefunguje.

 

„Naučil som sa pre mňa dôležitú vec: Ako vedec sa  musím zhovárať so zákazníkom, aby som zistil, čo vlastne chce.“

 

Ako ste sa dostali k vedeckej práci?

Odjakživa ma zaujímala veda a technika. Keď som bol malý, rozoberal som hodinky a iné mechanizmy, aby som zistil, ako fungujú, a potom som sa snažil zno vu ich zložiť dohromady. Niekedy fungovali – niekedy nie. Potom sa moja pozornosť obrátila na techniku, ktorú som nakoniec študoval na univerzite a postupne sa z toho zrodila moja kariéra.

Ako doposiaľ vyzerala vaša kariérna dráha?

Nikdy som nemal jasnú predstavu, ako by mala vyzerať moja cesta; len som vedel, že to chcem vyskúšať v rôznych odvetviach a prostrediach, kým nenájdem to, na čo sa chcem špecializ ovať. Po skončení školy som začal pracovať pre spoločnosť Lucas Industries v divízii letectva a pôsobil som ako výrobný technik na mimoriadne presných elektromechanických sústavách. Potom som prešiel na niečo úplne iné, praco val som v spoločnosti Pirelli Telecommunications, ktorá vyrába optické vlákna na telekomunikačné účely. Bolo to fascinujúce.

Odtiaľ som ako výrobný technik v závode PSD v Aycliffe na rok prešiel do spoločnosti 3M. Následne som putoval do spoločnosti Harben – malej firmy, ktorá sa zameriavala na precíznu techniku najvyššej kvality. Komunikoval som tam s množstvom zákazníkov a snažil sa porozumieť ich skutočným potrebám. Naučil som sa pre mňa dôležitú vec: ako vedec sa musím zhovárať so zákazníkom, aby som zistil, čo vlastne chce. Nakoniec som sa vrátil do spoločnosti 3M na pozíciu vo vývojovom laboratóriu tu v Aycliffe.

 

VŽDY ČERSTVÉ NOVINKY ZO SVETA NÁRADIA

Prihláste sa na odber TECHNIA REPORT - magazínu zo sveta náradia.
Buďte medzi prvým, buďte v obraze.
PRIHLÁSIŤ SA

 

Ako ste sa dostali k práci na respirátoroch?

Keď som prišiel do laboratória, jeden z mojich prvých projektov bol zameraný na hľadanie spôsobov efektívnejšej výroby existujúceho produktu. My sme však otázku preformulovali a začali sme skúmať, aký by produkt musel byť, ak by sme používali najefektívnejšiu metódu, aká existuje. Začali sme pracovať na tzv. 15 % čase – koncepte spoločnosti 3M, v rámci ktorého človek dostáva slobodu na experimentovanie s novými nápadmi a riešeniami. Časom sa z toho vyvinul pôvodný respirátor série 9300, najstaršia verzia Aury. Aké sú konkrétne vylepšenia respirátora 3M™ Aura™ 9300+Gen3? Zaujímalo nás, ako zákazníci vnímajú náš aktuálny produkt.

Preto sme spolu s tímami na prácu so zákazníkom získavali od zákazníkov spätnú väzbu na aktuálny produkt Aura; chceli sme od nich vedieť, čo sa im páči a čo nie. Asi nikoho neprekvapí, že najväčší význam pripisovali komfortu, zaznamenali sme však aj pripomienky k „jednoduchosti obsluhy“ a odolnosti. Potom sme zobrali všetky tieto vstupy a po overení sme na ich základe navrhli vylepšenia produktu. Na zvýšenie komfortu, ktorým sa produkt preslávil už v predchádzajúcej generácii, sme implementovali nový výdychový ventil. Vyznačuje sa nižším otváracím odporom, vďaka čomu sa cez produkt ľahšie dýcha. Na zjednodušenie obsluhy sme doplnili úchyty na horný a dolný panel, ktoré používateľovi umožňujú ľahšie otvoriť produkt bez toho, aby musel vkladať prsty dovnútra respirátora. Taktiež sme upravili kryt ventilu, aby sa dal ľahšie uchopiť.

 

Spoločnosť 3M prenáša vedu do života. Ktorá najvýznamnejšia vedecká inovácia sa použila pri vývoji respirátora 3M™ Aura™ 9300+Gen3?

V prvom rade je to prirodzene filtračná technológia, ktorá chráni používateľa. V oblasti elektretových médií sme svetová špička. Po druhé, znalosť princípov priliehania produktu. Navrhnúť produkt, ktorý dobre prilieha, je naozaj veľká veda. A po tretie, vedecký prístup v snahe porozumieť používateľovi. Naše produkty poskytujeme natoľko rozmanitej skupine používateľov, že pochopenie a uspokojovanie všetkých ich potrieb je tak trochu veda sama osebe.

„Kým si budú ľudia nachádzať dôvody, prečo nenosiť respirátor, stále budeme mať na čom pracovať“.

 

 • 3M 9322+GEN3 RESPIRÁTOR AURA

  2,64 €4,40 €
 • 3M 9312+GEN3 RESPIRÁTOR AURA

  3,11 €

 

Čo vo všeobecnosti považujete za základné kamene procesu produktového vývoja?

Pri vývoji produktu je prvoradé pokúsiť sa porozumieť potrebám zákazníka. Potrebám, ktoré si možno neuvedomuje a ktorým možno nerozumie ani on sám. Keď sme začali hľadať vylepšenia pre Aura respirátor, z týchto potrieb vyplynuli kľúčové oblasti, na ktoré sme sa zameriavali. Jednou z vecí, ktoré som ja osobne vždy presadzoval, je to, že ak vyvíjate produkt, mali by ste ho vedieť používať. Človek sa musí vydať do terénu a získavať skúsenosti reálnym nosením produktu, aby pochopil, aké to je používať ho. Napríklad človek, ktorý pracuje v zlievarni alebo v kovospracujúcom odvetví, bude mať na rukách rukavice; ak chcete porozumieť používateľovi, musíte pochopiť, aké to je používať respirátor v rukaviciach. Veľa úsilia sme tiež venovali tomu, aby sme mali istotu, že zmeny, ktoré robíme, používatelia vnímajú ako prínos, aby sa nemohlo stať, že budú nebodaj uberať na hodnote existujúceho produktu.

Ako v skratke vyzeral proces vývoja respirátora Aura™ 9300+Gen3?

Keď sme začali s procesom vývoja, vypracovali sme veľké množstvo rôznych konceptov; viacero variantov hlavového remienka, viacero alternatív na zjednodušenie obsluhy, rôzne spôsoby balenia a pod. Prostredníctvom práce so zákazníkom a interného testovania sme ich postupne vyraďovali, kým nám nezostalo pár konceptov. Nakoniec nás ďalšie posudzovanie priviedlo až k optimálnemu produktu: Respirátoru 3M™ Aura™ 9300+Gen3.

Ako to robíte, že máte stále motiváciu zlepšovať produkt Aura™?

Motiváciu vo mne vzbudzuje zákazník; pravda je taká, že nikto respirátor nenosí rád. Ľudia ho nosia, lebo musia. Keď sa spýtate zákazníkov, prečo neradi nosia respirátory, uvedú vám celý zoznam dôvodov: je v ňom príliš teplo, je príliš nepohodlný a pod. Pokiaľ ich dôvody nepominú, vo svojej práci nikdy nepoľavíme. Na čo ste v rámci svojej práce vedeckého pracovníka v PSD najviac hrdý?
Je to skvelý pocit, keď má človek možnosť podieľať sa na vývoji produktu, ktorý pomáha firmám chrániť svojich zamestnancov. Vždy keď vidím, ako sa naše produkty používajú v priemyselnom prostredí alebo v televízii, som hrdý na to, že môžem prispievať k zvyšovaniu bezpečnosti a ochrane zdravia ľudí. Človek je s výsledným produktom aj emocionálne spätý, z čoho vyplýva ďalšia motivácia; plus vždy rád vidí, že iným prináša prospech.

Čo je najlepšie na tom pracovať v pozícii vedeckého pracovníka pre spoločnosť 3M?

Jedným z potešení zamestnanca spoločnosti 3M je to, že vždy tu má niekoho, na koho sa môže obrátiť. Vždy sa bez problémov nájde odborník prakticky v akejkoľvek oblasti. Potom sa nič nedeje, keď člo vek sám nepozná odpoveď, lebo nablízku je určite niekto, kto ju pozná.

John Bryant a Chris Henderson, vedeckí pracovníci spoločnosti 3M a vynálezcovia stojaci za 3. generáciou respirátora Aura.

DOHODNITE SI PREDVEDENIE

Pomôžeme vám pri výbere správnej ochrany pracovníkov vo vašej prevádzke.
VIAC INFO

 

Potrebujete respirátory pre ochranu zdravia pri práci

KN95, N95 vs FFP2 v prostredí kde je stále znečistenie, prekračujúce hodnoty poverených koncentrácií.
VIAC INFO

 

Ako si vybrať respirátor? A ako ho používať??

Na trhu je dnes veľa lacných respirátorov. Nie vždy je však ich kvalita zaručená. Prečítajte si článok na čo si dávať pozor
VIAC INFO

 

3. generácia respirátorov 3M AURA

Najlepší respirátor na trhu - trojpanelový, flexibilný a najúčinnejší respirátor. Zaujíma vás o technológia, ktorá je požitá v respirátoroch 3M AURA
VIAC INFO

 

 


 

Vybrané produkty

3M respirátory AURA a polomasky 3M v akciových cenách na našom e-shope www.centrumnaradia.sk do 31.8.2021

 • JSP Respirátor FFP2

  0,96 €1,97 €
 • 3M 9312+GEN3 RESPIRÁTOR AURA

  3,11 €