Májový D TEST Respirátorov potvrdzuje:

Naši zákazníci používajú najlepšie respirátory!

 

Veľmi nás potešilo, keď sme uvideli reportáž v najnovšom vydaní magazídu D test. V staršom teste respirátorov renomovaného magazínu, ktorý sa venuje testovaniu a recenziám výrobkov neobstála viac ako polovica respirátorov z dôvodu nedodržania deklarovanej filtračnej účinnosti. Tentoraz vybrali na testovanie aj  respirátory, ktoré sa na našom trhu už dlhé roky používajú na ochranu pri práci vo výrobách a v priemysle. A výsledok? Naše dlhoročné tvrdenia sa potvrdili.

Z odborného hľadiska by sme podľa EN149 mali používať termín „filtračné masky k ochrane proti časticiam“, my však pre lepšiu orientáciu širokej verejnosti budeme naďalej používať na účely týchto článkov vžitý termín “respirátor”.

Najlepšie v teste respirátorov dopadol

Respirátor 3M AURA FFP3

 

DTEST radí

Najvyššiu účinnosť filtrácie zabezpečil respirátor 3M Aura FFP3 s ventilom. Jeho nevýhodou je však to, že poskytuje ochranu iba svojmu majiteľovi, ale nie jeho okoliu. S ohľadom na ostatné sa najlepšie darilo bezventilovému 3M Aura FFP3. Okrem vysokej filtračnej účinnosti ponúka aj dobrú priedušnosť.

 

Žiaľ pandemická situácia a nariadenia neodporúčajú používať respirátory s výdychovým ventilom. V tesnom závese, ako druhý v poradí v účinnosti  sa umiestnil variant respirátora 3M AURA bez ventilu. Tento Respirátor 3M AURA 9330 FFP3 teraz u nás nakúpite v akcii s 0% DPH za 2,90€.

 

Zhrnieme najdôležitejšie výsledky testu respirátorov:

 

 • Respirátory 3M  FFP3 dopadli najlepšie v účinnosti – materiál zachytil  99,99 % najmenších častíc 0,2 µm. Tu musíme dodať našu poznámku o relevantosti celkovej účinnosti ochrany. Ak totižto nemáte rezpirátor utesnený, cez medzeru sa vám tá hnusoba dostane (o tom sme písali už v inom článku)
 • Okrem vysokej účinnosti filtrácie dopadli výborne respirátory 3M aj v teste priedušnosti.
 • Priedušnosť bezventilového respirátora 3M 9330 AURA je porovnateľná s jednorazovými chirurgickými rúškami, varianta s výdychovým ventilom stratila % pri nádychu.
 • Respirátor 3M je výbornou voľbou pre všetkých, ktorým robí dýchanie v respirátore ťažkosti alebo musia v respirátore pracovať celý deň.
 • Ďaší pokus sledoval klesanie účinnosti pri osemhodinovom pôsobení vlhkosti, ktorá sa nijako významne neznížila.
 • Výsledky pokusov potvrdili, že respirátory sú jednorázové a nemajú sa sterilizovať!  Sterilizáciou sa znížila účinnosť ochrany z FPP3 na FPP1.

Ďalej sa v D teste zaoberali aj fámou o parazitoch v respirátoch, ktorú sa vďaka vedcom podarilo vyvrátiť.

Podrobné výsledky DTESTu respirátorov nájdete na stránke dtest.sk

 

Všeobecne pripomeňme, ak má respirátor účinne fungovať, musí patrične priliehať, a preto prikladáme aj návod na nasadenie respirátora, plus pár užitočných článkov, v ktorých sme písali o respirátoroch v minulosti.

 

Respirátory sú účinné len ak sú správne nasadené

Preštudujte si pokyny pre správne nasanie respirátorov 3M
VIAC INFO

 

Potrebujete respirátory pre ochranu zdravia pri práci

KN95, N95 vs FFP2 v prostredí kde je stále znečistenie, prekračujúce hodnoty poverených koncentrácií.
VIAC INFO

 

Ako si vybrať respirátor? A ako ho používať??

Na trhu je dnes veľa lacných respirátorov. Nie vždy je však ich kvalita zaručená. Prečítajte si článok na čo si dávať pozor
VIAC INFO

 

3. generácia respirátorov 3M AURA

Najlepší respirátor na trhu - trojpanelový, flexibilný a najúčinnejší respirátor. Zaujíma vás o technológia, ktorá je požitá v respirátoroch 3M AURA
VIAC INFO

 

 


 

Vybrané produkty

3M respirátory AURA a polomasky 3M v akciových cenách na našom e-shope www.centrumnaradia.sk

 • JSP Respirátor FFP2

  0,96 €1,97 €
 • 3M 9312+GEN3 RESPIRÁTOR AURA

  3,11 €